Budapest Intézet
minőség. hatás. integritás.
Hozzáad Print RSS LinkedIn Facebook YouTube
Magyarul English
  • Magunkról
  • Projektek
  • Események
  • Képzések
  • Hírek
  • Kapcsolat
  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2022.05.03.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

     

  • Komoly sajtóvisszhangot kapott a magyar adórendszer újraelosztási hatását vizsgáló tanulmányunk

    2022.03.11.

    Magyarországon sem adójóváírás, sem nulla kulcs nincs az egykulcsos szja-rendszerben, ami az alacsony jövedelműek adóterhét csökkentené. Ezen a családi adókedvezmény sem változtat érdemben, mert az elsősorban a gazdag sokgyerekeseknek kedvez.

  • “Hack the City” – költségvetési vizualizációs hackathon a Városházán

    2022.02.28.

    A fővárosi költségvetés szélesebb körben való megismertetése is hozzájárulhat az állampolgárok közéleti aktivitásának erősítéséhez. De hogyan jeleníthető meg közérthetően, hogy mit, hogyan és mennyiért működtet adónkból az állam és az önkormányzat? 

  • Az állami foglalkoztatási szolgálatok innovatív gyakorlatai a tartós munkanélküliek munkaerő-piaci beillesztése érdekében

    2022.02.09.

    Az EU Tanácsának ajánlásával összhangban, a foglalkoztatási szolgálatok Európa-szerte a hátrányos helyzetű álláskeresők munkapiaci (re)integrációját tartják egyik legfőbb feladatuknak. De melyik tagállamban milyen módon teszik is ezt?

  • Hogyan hat a magyar adórendszer a jövedelmi egyenlőtlenségekre?

    2022.02.03.

    Kik a hatályos magyar adórendszer nyertesei és vesztesei? Mennyit adózunk szlovák és osztrák szomszédainkhoz képest? Milyen előnyei és hátrányai vannak az egykulcsos adózási rendszereknek? 

  • Miért jó mindenkinek, ha az önkormányzatok szociális lakásügynökségeket működtetnek?

    2021.12.03.

    Nemcsak a kiadatlan lakások tulajdonosai és a piaci árakat megfizetni nem tudó bérlők járnak így jól. Az önkormányzatoknak is költséghatékony megoldás lakhatási támogatásaik kiegészítésére.

  • Milyen irányba tartanak Európában az esélyteremtő vállalkozói politikák a koronavírus-járványt követően?

    2021.12.02.

    A pandémia okozta gazdasági válság tovább rontotta az eleve hátrányos helyzetűek munkapiaci esélyeit. Még fontosabbá vált azoknak az esélyteremtő programoknak az értékelése, melyek az ő vállalkozóvá/önfoglalkoztatottá válásukat segítik. 

  • Milyen tanulságai vannak a Fejér megyei foglalkoztatásfejlesztésnek?

    2021.11.28.

    Milyen stratégiák mentén folyik a Fejér megyei foglalkoztatásbővítés, azon belül is a fiatalok munkapiaci beillesztése? Hamarabb találtak-e munkát a COVID-19 miatti lezárások idején az itteni fiatalok az ország más megyéiben élőkhöz képest?

  • 2021.11.27.

     

     

     

     

     

     

  • Körkép a nem tanuló, nem dolgozó fiatalok itthoni helyzetéről

    2021.11.22.

    Magyarországon igen magas az inaktív fiatalok aránya, és az ő esélyeiket a munkapiaci beilleszkedésre a koronavírus-járvány csak tovább rontotta. Milyen intézkedések és programok segítik kifejezetten ezt a csoportot, és vajon eredményesek-e?

  • Hogyan ösztönözhető a fiatalok foglalkoztatása?

    2021.11.08.

    A fiatal álláskeresőket célzó programok értékeléséről és az ifjúsági foglalkoztatásbővítés egyéb lehetőségeiről is szó volt a 2021. évi sziráki konferencián.

  • A Budapest Intézet kiáll a META COVID Trade-off Munkacsoport mellett

    2021.10.28.

    A Budapest Intézet kiáll a - Váradi Balázs kollégánk részvételével működő - META COVID Trade-off Munkacsoport mellett, akik mind a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) XV. konferenciáján elhangzott előadásukban, mind pedig az ezt követő reakciókra válaszoló közleményükben arra igyekeznek felhívni  a figyelmet, hogy az egészségügy minden területén be kell hozni a járvány okozta lemaradásokat, és célzott intézkedéseket kell tenni a fel nem fedezett daganatos betegek megtalálása és mielőbbi ellátása érdekében. 

  • Milyen innovatív megoldásokkal tudná jobban elérni a fiatalokat a foglalkoztatási szolgálat?

    2021.10.26.

     A helyi civilekkel való együttműködés nemcsak abban segít, hogy elérjék a hátrányos helyzetű fiatalokat: mentorálással vagy a munkáltatók érzékenyítésével is támogathatják a fiatalok munkába állását.

  • 2021.10.25.

  • A fiatalok foglalkoztatása is hangsúlyos helyet kap a “Munkagazdasági kutatások 2021” sziráki konferencián

    2021.10.18.

    Mik a 90 napos munkatapasztalat-szerzési program hatásvizsgálatának tapasztalatai? A pandémia okozta válság hogyan rontja a hátrányos helyzetű fiatalok munkapiaci esélyeit? Ezekről is szó lesz a konferencia új szekciójának előadásaiban.

  • Van miben fejlődniük a térség oktatási rendszereinek a jövőbeni változások sikeres kezeléséhez

    2021.09.30.

    Hogyan hatnak a globális kihívások a közép-kelet-európai országok oktatási rendszereire? Milyen szakpolitikai lépésekkel tudnának ezekre felkészülni?

  • Milyen hatása lehet a 90 napos munkaszerzési-tapasztalatnak a résztvevők későbbi munkahelyi kilátásaira?

    2021.09.07.

    Hogyan hat e rövid bértámogatási program a kedvezményezettek további foglalkoztatási esélyeire és béreire? A Youth Employment PartnerSHIP projekt eredményeit a SEAM 2021 konferencián ismertettük.

  • Hova vezet a rokkantsági ellátások megvonása?

    2021.09.02.

    Az empirikus kutatások igazolják, hogy a  túlzottan engedékeny rokkantsági rendszer növeli az ellátás igénybevételét és csökkenti az ellátásba lépők munkakínálatát. De milyen hatása van az ellátások hirtelen csökkentésének vagy megvonásának az érintettek újrafoglalkoztatására?

  • A Budapest Intézet elemzőt / junior elemzőt keres határozott idejű állásra

    2021.08.03.

    Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű önéletrajzzal és rövid angol nyelvű motivációs levéllel lehet minél hamarabb, de legkésőbb szeptember 6-ig a vera.balogh@budapestinstitute.eu címen.

  • Milyen tanulságai lehetnek a fiatalokat célzó munkaerőpiaci programok hatásvizsgálatának?

    2021.06.25.

    Krekó Judit két nemzetközi konferencián beszélt  a fiatalokat segítő munkaerőpiaci programok értékelésének tanulságairól. 

  • A Budapest Intézet visszautasítja a függetlenségét és szakmaiságát megkérdőjelező támadást

    2021.06.21.

    A Magyar Nemzet online június 16-án változtatás nélkül közzétette a “Tűzfalcsoport” blog június 8-i írását, amely kétségbe vonja a Budapest Intézet függetlenségét és szakmaiságát.

  • A megerősített Ifjúsági Garancia Programmal az állami foglalkoztatási szolgálatokra is új feladatok hárulnak

    2021.06.04.

    Miként vonhatók be a megerősített Ifjúsági Garancia (IG) Programba a kiszolgáltatott helyzetben lévő fiatalok? Elérésüket, készségeik fejlesztését és mentális állapotukat segíthetik-e a foglalkoztatási szolgálatok iskolákkal, szociális szolgáltatókkal és más helyi civil szervezetekkel kiépített szorosabb együttműködése?

  • „A diverzitás a Te ügyed is!” – Egy workshop a befogadó munkahelyekért és az inkluzív vállalati kultúra megteremtéséért

    2021.05.28.

    Egy befogadó munkahelyen nem csak a légkör, hanem a termelékenység és versenyképesség is jobb lehet. A megváltozott munkaképességű emberek munkapiaci helyzetét nehezítő tényezők leküzdésével mindenki jól járna.

  • Miért költséghatékony a munkaügyi központok szorosabb együttműködése a szociális ellátókkal?

    2021.02.23.

    Míg jelenleg a feltételes minimumjövedelem kedvezményezettjeinek csupán 5-10 százaléka talál érdemi munkát egy év alatt, ennek az aránynak a növelésére három költséghatékony módszer is létezik.

  • Az anyagi ösztönzés segít, de nem elegendő! – interjú Krekó Judittal a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásáról

    2021.02.15.

    Anyagilag ugyan megérné, a munkáltatók mégis félnek a megváltozott munkaképességű dolgozók felé nyitni. Pedig évente közel másfél millió forintba is kerülhet egy cégnek a kötelező foglalkoztatási kvótából hiányzó dolgozó.

  • Mi győzheti meg a munkáltatót, hogy érdemes az iskolázatlan roma fiatalok felé nyitnia?

    2021.02.01.

    Megfelelő felkészítés és támogatás nélkül, a munkáltatók félnek a hátrányos helyzetű roma fiatalok felé nyitni. A Hopes for Low projekt egy olyan módszert dolgozott ki, ahol a személyre szabott mentorálást egy munkáltatóknak nyújtott támogatás egészíti ki, ezzel is segítve az iskolázatlan roma fiatalok álláskeresését és állásuk megtartását.

  • A Budapest Intézet nem kéri az IPA kedvezményt

    2021.01.29.

    A koronavírus-járvány következményei eltérően érintik a különböző ágazatok vállalatait. Intézetünk 2020-ban jó üzleti évet zárt, nem okozott jelentős anyagi veszteséget a járvány. Ezért a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy a BI nem kérelmezi a helyi iparűzési adó részleges elengedését, és erre buzdítják a hasonló helyzetben lévő többi céget is. Úgy gondoljuk, hogy erre a pénzre most nagyobb szükség van az önkormányzatoknál, akár a szokásos feladataikra, akár a járvány kezelésére fordítják azt. 

    Mit tehetsz te? – Védjük meg Budapestet!

     

  • A koronavírus-járvány még égetőbbé teszi, hogy az állami foglalkoztatási szolgálatok hatékony átképzést nyújtsanak

    2021.01.28.

    A koronavírus-járvány felgyorsíthatja az automatizálás térnyerését, ez pedig bizonyos veszélyeztetett munkakörök még korábbi megszűnését, vagy átalakulását eredményezheti. Milyen innovatív átképzési megoldásokat alkalmazhatnak az állami foglalkoztatási szolgálatok ebben a helyzetben a munkanélküliség megelőzése érdekében?

  • Járványkezelésben is tanulhatnának egymástól a V4 országok – online kerekasztal-beszélgetés

    2021.01.21.

    A visegrádi országokban sok szempontból hasonló volt a járvány gazdasági hatása, a szakpolitikai válaszokban viszont már voltak érdekes különbségek, melyek a magyar döntéshozók számára is tanulságosak lehetnek. A válság mind a négy országban lehetőségeket is teremtett, és megkerülhetetlenné tette bizonyos régóta halogatott reformok bevezetését.  

  • Hogy nyithatnak a cégek a fiatal roma munkavállalók felé? – interjú Scharle Ágotával a HR Portálon

    2020.12.17.

    A pályakezdők körében 10-15% a romák aránya, de a toborzás mai formái még az iskolázottabb romák számára is megnehezíthetik a jelentkezést. Ez egyszerre probléma és lehetőség, amivel minden HR szakembernek érdemes foglalkoznia.

  • Hogyan segíthet az állam a járvány miatt állásukat elvesztőknek? - 444 podcast Scharle Ágotával

    2020.12.02.

    Az állásukat elvesztők és a pályakezdő fiatalok sikeres elhelyezkedése is nagyban függ attól, hogy az állam milyen képzési lehetőségeket tud biztosítani a válsághelyzetben.

  • Hogyan tud Európa versenybe szállni az USA-val és más országokkal a legjobb szakértőkért?

    2020.12.01.

    Az EU más OECD-országokhoz viszonyítva le van maradva a magasan képzett munkaerő bevonzásában, de a közös intézkedések erősítése és a munkaügyi szolgálatok aktívabb szerepvállalása sokat javíthat a helyzeten.

  • Roma fiatalok toborzása: nehéz, de nem lehetetlen!

    2020.11.20.

    A nem roma férfiaknak majdnem 80 százaléka, míg a roma férfiaknak csak alig több mint fele dolgozik, a roma nők esetében pedig még nagyobb ez a különbség. Ezt csak részben magyarázza, hogy a romák iskolázottsága alacsonyabb, a többségi társadalom felelőssége is, hogy milyen esélyeket ad a tanulásra és a munkavállalásra. 

  • Hogyan segítsük a roma fiatalok munkába állását? – webinár egy jól működő mentorprogram tanulságairól

    2020.11.10.

    A roma fiatalok mind az oktatás terén, mind a munkaerőpiacon komoly hátrányokkal indulnak. A 15-24 éves korosztályban a nem dolgozó, nem tanuló fiatalok aránya a teljes népességben 11%, míg a romák között 38%.

    A Bagázs Közhasznú Egyesülettel szervezett webinárunk (a felvétel itt érhető el) a telepen élő roma fiatalokat segítő program módszerét és tanulságait foglalja össze, elsősorban a témára nyitott civil szervezetek részére. 

  • A 2020. évi jogállamisági jelentés a magyarországi önkormányzatok közzétételi hiányosságaira is kitér

    2020.10.09.

    A Budapest Intézet (BI) és a Korrupciókutató Központ Budapest (CRCB) közös elemzésére is hivatkozik az Európai Bizottság nemrégiben közzétett 2020. évi jogállamisági jelentésének Magyarországra vonatkozó országfejezete. A hazai médiapluralizmus meglétének körülményeit vizsgálva, a jelentés kiemeli, hogy az információkhoz való nyilvános hozzáférés hazánkban továbbra is akadályokba ütközik.

  • 2020.09.25.

  • Beindítja-e a munkakereső fiatalok karrierjét a 90 napos bértámogatási program?

    2020.09.25.

    Két neves munkaügyi konferencián is szó esett a Budapest Intézet „Youth Employment PartnerSHIP” nemzetközi projekt keretében folytatott kutatásáról.

  • A járvány különösen nehéz helyzetbe hozta a fiatalokat

    2020.07.01.

    Magyarországon 43 százalékkal nőtt a fiatal álláskeresők száma idén májusra a 2019-es adatokhoz képest, ráadásul ez hosszan tartó hatást gyakorolhat a fiatalok karrierjére.

  • Járványügyi ajánlások az idősek szociális ellátásában dolgozóknak

    2020.05.14.

    Az önkormányzatokra jelenleg sok feladat hárul az idős vagy veszélyeztetett lakosok ellátásában. A BI munkatársai által összeállított járványügyi útmutató nekik ad praktikus ajánlásokat, hogy új vagy megnövekedett feladataikat biztonságosan tudják ellátni.

  • Miért lenne különösen fontos most a munkanélkülivé válókat támogatni?

    2020.04.24.

    Az osztrák munkanélküli ellátás minimális időtartama is hosszabb, mint a magyar maximuma. A német kormány épp arról döntött, hogy átmenetileg az eddigi 12 hónap helyett 15 hónapig jár. Miért annyira fontos ez a lépés, és mire lenne szükség Magyarországon?

  • Egyre nagyobb arányban kapnak érdemi segítséget a fiatal munkanélküliek, de az alacsony képzettségűeknek rosszabbak az esélyeik

    2020.03.30.

    Az Ifjúsági Garancia Program bevezetése óta egyre kisebb arányban kerülnek közfoglalkoztatásba, és egyre nagyobb arányban kapnak bértámogatást vagy egyéb támogatást a munkaügyi hivatalokban regisztráló fiatalok. Az alacsony képzettségű fiatalok azonban kisebb eséllyel kerülnek a programba.

  • Eddig az elhelyezkedést kilátástalannak érző fiatalok is viszonylag gyorsan találtak állást

    2020.02.26.

    Az elmúlt évek munkaerőhiányos környezetében a fiatal álláskeresők nagy része egy-két negyedév alatt el tudott helyezkedni, amennyiben nem akadályozta betegség vagy családi ok a munkába állásban.

  • A Budapest Intézet elemzőt / junior elemzőt keres határozott idejű állásra

    2020.02.03.

    Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű önéletrajzzal és rövid angol nyelvű motivációs levéllel lehet a judit.lederer_at_budapestinstitute.eu címen, február 24-ig.

  • Mire készít fel az iskola és hogyan találnak munkát a fiatalok? Megjelent a Munkaerőpiaci Tükör új kötete

    2020.01.24.

    Az iskolából egyre több fiatal kerül ki gyenge vagy hiányos készségekkel, ami sérülékennyé teszi a pályakezdő korosztályokat, mondta Scharle Ágota 2020. január 24-én, a Munkaerőpiaci Tükör 2018 kötetének bemutatóján, amelyet a KRTK KTI szervezett.

  • Lehet még munkaerő-tartalék a hátrányosabb helyzetű régiókban

    2019.12.09.

    Északkelet-Magyarországon a legmagasabb a se nem dolgozó, se nem tanuló fiatalok száma, ráadásul ők nagyobb arányban is szeretnének dolgozni, mint a többi régió hasonló fiataljai.

  • “Mind the gap!” regionális konferencia és workshop Budapesten

    2019.10.30.

    2019. október 30-án került sor a “Mind the gap!” projekt regionális konferencia-workshopjára Budapesten. 

  • Milyen feltételek mellett erősítik a szabadságjogok és a demokratikus kormányzás gazdasági növekedést?

    2019.09.13.

    Széles körben elterjedt nézet, hogy az erősebb demokratikus intézmények és szabadságjogok jót tesznek a gazdasági teljesítménynek is. Ebből következne, hogy vállalatoknak is érdemes a jogbiztonságot és demokráciát építő szervezeteket és szereplőket támogatnia, ezekbe befektetnie. A fenti összefüggés azonban nem ilyen egyszerű.

  • A nem dolgozó fiatalok nagy részének családi okokból nincs állása

    2019.09.06.

    Az állástalan és nem is tanuló fiatalok nagy része családi vagy egészségügyi okokból nem is tudna dolgozni.

  • Mit tehetnek az önkormányzatok az idősekért?

    2019.09.03.

    Számos formában javíthatják az idősek helyzetét és életminőségét az önkormányzatok, ehhez nyújtunk segítséget a szükségletek köré rendezett jó gyakorlatok bemutatásával.

  • Mibe kerülne az szociális alapszolgáltatások bővítése?

    2019.06.13.

    Mennyibe kerülne az szociális alapszolgáltatások bővítése és a családtagjukat otthon ápolók közül hányan tudnának visszatérni a munkapiacra?

  • “Youth Employment PartnerSHIP” meeting és workshop Budapesten

    2019.05.24.

    A Youth Employment PartnerSHIP nemzetközi projekt második találkozója és workshopja 2019. május 23-24. között került megrendezésre Budapesten. 

  • Hogyan javíthatnák az önkormányzati vállalatok az átláthatóságukat?

    2019.04.18.

    Mind az önkormányzatok, mind az önkormányzati tulajdonban lévő vállalatok esetében nagy különbségek figyelhetők meg az egyes honlapok információ-gazdagságában. Ahol az önkormányzat jobban figyel az információk megosztására, ott a helyi cégekről is többet tudhat meg az állampolgár.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2019.03.18.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

  • Ha közelebb a szakrendelő, kisebb a kórházba kerülés esélye

    2019.03.18.

    Új járóbeteg szakrendelők nyitása növeli a rendeléseket igénybe vevők számát, ugyanakkor jelentősen csökkenti a hospitalizációt, főként a magas vérnyomással és cukorbetegséggel összefüggő betegségek esetén. 

  • Stábot keresünk rövidfilm elkészítésére

    2019.02.11.

    Mini stábot (max. 2 fő), esetleg egy operatőrt keresünk, akik vállalják, hogy végigkövetik a telepen élő mentoráltak álláskeresésének, elhelyezkedésének történetét 2019. március és szeptember között, és erről több, néhány perces kisfilmet készítenek.

  • Jó válasz lehet-e az alapjövedelem az automatizáció kihívásaira?

    2019.02.07.

    Az automatizáció alapjaiban rendezheti át a munkaerőpiacot, ezáltal számos új foglalkoztatáspolitikai és szociális problémát vetve fel. Kérdés, hogy a feltétel nélküli alapjövedelem megoldást jelenthet-e ezekre.

  • Rehabilitációs szolgáltatások: egy működő alternatíva a védett foglalkoztatás helyett

    2018.12.05.

    A személyre szabott munkapiaci szolgáltatások növelhetik a munkába állás esélyét – derül ki a Budapest Intézet szakértőinek nemrég megjelent kutatásából, ami egy 2009 és 2013 között megvalósított magyar programot vizsgál.

  • Jó minőségű IT rendszerekkel lehet fejleszteni a munkaügyi és szociális szolgálatok koordinációját

    2018.11.06.

    A munkaügyi és szociális szolgáltatásokat jobban kell koordinálni ahhoz, hogy segíthessék az álláskeresőket a gyorsan változó munkaerőpiacon.

  • A Budapest Intézet szolidáris az MTA-val

    2018.09.13.

    A Budapest Intézet kifejezi szolidaritását a Magyar Tudományos Akadémia Intézeteiben, és különösen a Közgazdaságtudományi Intézetben dolgozó kollégákkal: volt és jelenlegi munkatársainkkal, volt diákjainkkal és tanárainkkal. 

  • Hogyan dolgozhatunk adminisztratív adatokkal?

    2018.04.27.

    Bár a Visegrádi államok jellemzően nagy mennyiségű adatot gyűjtenek, ezeket ritkán használják fel a szakpolitikai tervezés és értékelés során. Ennek okáról és a megoldási lehetőségekről beszélt április 27-én Scharle Ágota, a Budapest Intézet vezető kutatója Prágában.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2018.04.05.

    A Budapest Intézet nyári gyakornokokat keres legalább 4 hetes időszakokra.

  • Munkapiaci és a szociális szolgáltatások integrálásának tényezői és akadályai

    2018.03.06.

    Az integrált szolgáltatásnyújtás minden uniós tagállam számára kihívást jelent. A BI kutatói egy olyan projekt eredményeit fogják bemutatni 2018. március 8-án Brüsszelben, amely a reformok tényezőinek és akadályainak feltárását célozta meg.

  • Fejlődésben – még lehet javítani a szegedi önkormányzati vállalatok átláthatóságán

    2017.12.14.

    Reszkető Petra, a Budapest Intézet kutatója ismertette kutatási eredményinket a szegedi önkormányzati vállalatok átláthatóságáról november 18-án egy Buenos Airesben rendezett, nyílt kormányzatról szóló konferencián (Academic Conference on Open Government).

  • Honnan jön a pénz és hova megy? – adatmegjelenítés és a költségvetési kiadások átláthatósága

    2017.11.13.

    Az adatok vizualizációja lehetővé teszi a költségvetés kiadásainak monitorozását, növelheti a helyi önkormányzatok hatékonyságát, valamint ösztönözheti az állampolgárokat a nyilvános döntéshozatali folyamatokban való részvételre.

  • Junior munkatársat keresünk részidős vagy teljes állásra

    2017.11.11.

    Jelentkezési határidő: 2017. december 4.

  • Junior asszisztenst keresünk

    2017.07.26.

    A részletes feltételeket lásd az angol nyelvű felhívásban.

  • Hogyan járulhat hozzá a középfokú szakképzés a nők és férfiak esélyegyenlőségéhez?

    2017.04.26.

    A nők előnytelen helyzetéhez a munkaerő-piacon nagyban hozzájárul, hogy a lányok, nagyon kis számban tanulnak műszaki szakmákat a középfokú szakképzésben. Ez volt a Prágában tartott, a „Girls can do it!” című projektünk nemzetközi záró műhelybeszélgetésének egyik fő üzenete.  

  • A Budapest Intézet szolidáris a CEU-val

    2017.03.31.

  • Kockázatos az Eurozónára korlátozni a szociális jogok európai pillérét

    2017.01.09.

    2016 márciusában az Európai Bizottság társadalmi egyeztetést kezdett a szociális jogok közös európai sztenderdjének tartalmáról. Az Európai Szociális Jogok Pillérének első vázlatára adott kommentjeikben a Budapest Intézet szakértői két fő dologra hívták fel a figyelmet: egyrészt a kezdeményezés csak akkor lehet sikeres, ha megfelelően konkrét elvárásokat fogalmaz meg a tagállamokkal szemben, másrészt pedig minden tagállamra vonatkoznia kell.

  • Ha a táppénz összegét megvágják, kevesebben “íratják ki magukat”?

    2016.12.20.

    A táppénz összegének csökkentése rövid távon hatékonyan csökkenti a betegen töltött napok számát, azonban hogy ez hosszabb távon a munkavállalók egészségügyi állapotának romlásához vezet-e, nehéz megbecsülni. 

  • Jobb oktatás nélkül nem tud tovább nőni a foglalkoztatás

    2016.11.15.

    Bár az elmúlt években egyre többen dolgoznak Magyarországon, az EU-átlaghoz képest még mindig sokan inaktívak. A további bővülést megakadályozhatja a képzett munkaerő hiánya, a szakképzés reformja pedig csak rontott a helyzeten.

  • A tartós munkanélküliek több figyelmet érdemelnek

    2016.06.02.

    A munkaügyi szolgálatok gyakran a munkájukat frissen elvesztett emberekre összpontosítanak, s így a tartós munkanélküliekre nem fordítanak elég erőforrást és figyelmet. 

  • Szakértői bizottságoknak akkor van értelme, ha érdemi hatásuk van a kormányzati döntésekre

    2016.05.23.

    A Belügyminisztérium 2015-ben kutatókból és szakpolitikusokból álló munkacsoportot hozott létre a közfoglalkoztatás szakmai kereteinek kialakítására, de nem vonta be szakértőket a kapcsolódó döntések előkészítésébe.

  • Hogyan és miben korlátoz a szegénység? Kinek sikerül kiutat találni?

    2016.05.10.

  • Ha ma befogadó és jó minőségű az iskola, holnap kevesebb lesz a munkanélküli

    2016.04.18.

    Ma két dolgozóra három eltartott jut Magyarországon.

  • Nem szabad elkapkodni a bürokráciacsökkentést

    2016.03.18.

    Nehezen követhető, hogy eddig mit ért el a kormány az adminisztrációs terhek csökkentése terén. Bár most lendületet kaphat a program, fontos lenne a minőségre is ügyelni.

  • Milyen hatásokat várunk a kulturális örökségvédelmi beruházásoktól?

    2016.02.23.

    Kvantitatív eszközökkel vizsgáltuk, hogy van-e társadalmi-gazdasági hatása a kulturális örökségvédelmi beruházásoknak. Elemzésünk nem mutatott ki hatást, de előfordulhat, hogy ez abból fakad, hogy nem telt el elég idő a beruházások óta.

  • Az átláthatóság a vállalati kultúra része (kell, hogy legyen)

    2016.02.18.

    Az önkormányzati vállalatok átláthatósága nem csak azért fontos, hogy könnyebben tájékozódhassanak az állampolgárok a közpénzek felhasználásáról, hanem azért is, mert ennek révén javítható ezen vállalatok hatékonysága és az általuk nyújtott közszolgáltatások minősége.

  • Újra naprakész az Amipénzünk.hu!

    2016.02.08.

    Az amipenzunk.hu immár 2013-ig  mutatja be vizuális eszközökkel a magyar költségvetés éves kiadásait. Jó játékot, jó elemzést kíván a BI csapata!

  • Egy anyabarát családpolitikai javaslatról

    2015.12.04.

    A Budapest Intézet más kutatóintézetekkel együtt felkérést kapott az Együtt pártalapítványának elnökétől, hogy véleményezze a gyermekvállalás és a munka összeegyeztetéséről szóló javaslataikat. A javaslatok céljaival és a megoldási iránnyal is egyetértünk, bár a vitairat kidolgozottságát illetően számos fenntartásunk akadt.

  • Nyílt kormányzat magyar módra – Civil nap a Budapest Intézetnél

    2015.11.25.

    Civilek beszélgettek a nyílt kormányzat jelenéről és jövőjéről az Opengovernment.hu és a Budapest Intézet által szervezett összejövetelen.

  • BI vélemény a csana helyett minibölcsőde tervéről

    2015.10.21.

    Az Emberi Erőforrások Minisztériuma jogszabálytervezetet tett közzé, amely szerint a családi napközi, mint ellátási forma 2017 január elsejével (azaz alig több, mint 1 év múlva) megszűnik, a települési önkormányzatok viszont több ösztönzést kapnak arra, hogy a 3 év alatti gyermekek napközbeni ellátását biztosítsák. Ezt segítendő, a korábbinál egyszerűbb feltételekkel, ún mini-bölcsődéket hozhatnak létre.  

    A tervezetet 2015. október 19-én tette közzé a szaktárca és október 21-i határidőt szabott a véleményezésre. Ez a három nap érdemi véleményezésre, így például a feltételezett foglalkoztatási és költségvetési hatások helytállóságának ellenőrzésére nem elegendő, így az alábbiakban csak néhány, a tervezet gyors áttekintése alapján felmerült észrevételt tudunk megfogalmazni. Véleményünket eljuttattuk a szaktárcához és egyúttal javasoltuk, hogy legközelebb a nemzetközi jó gyakorlatnak (illetve az uniós ajánlásnak) megfelelő, legalább négy hetes határidőt szabjon.

  • A hatásvizsgálati módszereket a döntés-hozóknak is ismerniük kell

    2015.09.25.

    Az EU Hatásvizsgálati Kutatások Központja (CRIE) képzés-sorozatot indított, annak érdekében, hogy a döntéshozókat is megismertessék a hatásvizsgálati módszerekkel. Ennek nyomán megerősödhet az értékelői közösség és ez teszi lehetővé, hogy az uniós források felhasználásának hatékonyságát rendszeresen és alaposan vizsgálják, ami pedig hosszabb távon javítja a forrás-felhasználás eredményességét. A szeptember 22-24-én tartott budapesti képzésen a kelet-európai tagországok kutatói és szakértői vettek részt.

  • Nem veszik el tőlünk a munkát.

    2015.09.24.

    Munkaerő-piaci kutatások eredményei ellentmondani látszanak azoknak a vészjósló hangoknak, amelyek a bevándorlásra, mint a hazai munkavállalók kilátásait fenyegető jelenségre tekintenek. 

  • Miért nem hatékony a közfoglalkoztatás? Munkatársaink a közfoglalkoztatásról a Munkaerőpiaci Tükörben

    2015.06.29.

    A magyar foglalkoztatáspolitikában kiemelt jelentőséggel bír a közfoglalkoztatás eszköze. Az MTA-KTI által kiadott Munkaerőpiaci Tükör sorozat legújabb kötete – melynek megírásában munkatársaink is részt vettek – a közfoglalkoztatás működését és hatékonyságát vizsgálja.

  • Mi legyen a közmunka helyett?

    2015.06.19.

    A Budapest Intézet más kutatóintézetekkel együtt felkérést kapott az Együtt pártalapítványának elnökétől, hogy véleményezze foglalkoztatáspolitikai vitairatukat. Bár céljaival és a javasolt megoldási iránnyal egyetértünk, a vitairat kidolgozottságát és egyes részleteit illetően számos fenntartásunk akadt. Részletes észrevételeinket alább olvashatja.

  • Új publikáció: társadalmi befogadás cseh-módra

    2015.06.02.

    A társadalmi kirekesztődés más régiós országokban is problémát jelent. Egy sikeres cseh szakpolitikai megoldás részleteit mutatjuk be az Esély folyóiratban frissen megjelent cikkünkben.

  • Nyílt költségvetés – hol vannak az érintettek?

    2015.05.22.

    A nyílt kormányzás megvalósításához rendkívül fontos a költségvetési tervezési folyamat, a közpénzekkel való gazdálkodás átláthatósága, és ebben a folyamatban érintettek bevonása. 

  • Gyakrabban megyünk-e orvoshoz, ha közelebb a rendelő?

    2015.05.19.

    Vajon az EU-pénzből a hátrányos helyzetű kistérségekben létrehozott szakrendelők felállítása eredményeképp többször és többen mennek-e orvoshoz? A BI tanulmánya most jelent meg a Health Economics-ban.

  • Nyári gyakornoki állás a Budapest Intézetnél

    2015.05.08.

    Ez a tartalom csak angol nyelven érhető el.

  • Bevonás és akciókutatás - módszertani trükkök és tippek

    2015.04.23.

    A Budapest Intézet kétnapos szakmai műhelyt rendez az FRA LERI projekt keretében nemzeti szakértők és helyi érintettek részvételével. 

  • Eléri-e a segély a szegényeket? Segít ebben a szociális munkás?

    2015.04.15.

    Becslések szerint a mélyszegények 59%-a nem fér hozzá a szociális segélyhez Szlovákiában (Világbank 2011).

  • Ki gondozza az időseket és a gyerekeket? Mi lehet a bevándorlók szerepe?

    2015.01.26.

    A gyermekek, idősek és egyéb ellátásra szoruló családtagok gondozásának biztosítása egyre nagyobb odafigyelést igényel az idősödő Európában.

  • Kurzus a CEU nyári egyetemén: Policy Design and Evaluation (jelentkezési lehetőség)

    2015.01.22.

    A Budapest Intézet munkatársai - a CEU, az Austrian Institute of Economic Research és a European Centre for Social Welfare Policy and Research elismert kutatóinak közreműködésével - a szakpolitika-alkotás tervezéséről és a szakpolitikai beavatkozások értékeléséről tartanak kurzust a CEU 2015-ös nyári egyetemén. Az angol nyelvű kurzusra elsősorban olyan érdeklődőket várunk, akik társadalompolitikai területen folytatnak felsőfokú (MA vagy MSc szintű) tanulmányokat, vagy nemrég fejezték be tanulmányaikat és a közszférában vagy a civil szektorban képzelik el a karrierjüket. Jelentkezési határidő: 2015. február 14.

  • Állami kiadások kontra szolgáltatásminőség itthon és az EU-ban

    2014.10.27.

    Hogy mennyit is áldozunk kormányzati kiadásokra és ehhez képest milyen minőségűek az állami szolgáltatások? A Budapest Intézet kutatói a Defacto blogon boncolják, hogyan áll Magyarország az uniós országok mezőnyében.

  • A BI értékelése nemzetközi konferencián

    2014.09.08.

    Elek Péter a szeptember 3-6 között Münchenben, a 23. Európai Ökonometria – Egészséggaztaságtan Műhelykonferencián mutatja be Váradi Balázssal és Varga Mártonnal közös tanulmányát, mely a Budapest Intézet által az NFÜ számára készített értékelésen alapul.

  • Az önfoglalkoztatás és az egyéni vállalkozás valós lehetőség a hátrányos helyzetűek számára?

    2014.05.28.

    2014. május 28-án a Budapest Intézet munkatársa, Reszkető Petra, az OECD LEED programjának nemzetközi szakértői workshopján vesz részt. A workshop célja olyan európai programok és jó gyakorlatok tapasztalatainak értékelése, melyek munkaerőpiacon hátrányos helyzetű csoportok (idősek, nők, etnikai kisebbségek, bevándorlók, stb.) önfoglalkoztatóvá válását, vállalkozóvá válását támogatják.

  • Hátrányos helyzetűek önfoglalkoztatása – európai jó gyakorlatok

    2014.05.15.

    A Snétberger Zenei Tehetség Programot mutatja be a Budapest Intézet kutatója, Reszkető Petra, az Európai Bizottság és az OECD közös workshopján, mely a hátrányos helyzetű csoportok önfoglalkoztatóvá válását segítő jó gyakorlatokat tekinti át az EU országaiban.

  • Transparify! – Mi is teszünk a pénzügyi átláthatóságunk javításáért

    2014.05.12.

    A Budapest Intézet csatlakozott a Transparify elnevezésű nemzetközi kezdeményezéshez, mert fontosnak tartjuk a pénzügyi átláthatóságot a nem kormányzati szektorban is.  A Transparify értékelése szerint a hazai szervezetek közül egyedülálló módon két csillagos értékelést kaptunk.

  • Nemzetközi think-tank együttműködés: mi a titka?

    2014.04.27.

    A The Exhange kezdeményezés résztvevői, köztük a Budapest Intézet munkatársa, tapasztalatot és jó gyakorlatokat cseréltek a limai találkozón.

Tények és Javaslatok

Fiatalok foglalkoztatását célzó programok hatásvizsgálatainak tanulságai - lengyel, magyar, olasz és spanyol példák alapján

Az adminisztratív adatok a tényeken alapuló szakpolitika szolgálatában: kelet- és közép-európai körkép

Tények és javaslatok a foglalkoztatási rehabilitációról

Tények és javaslatok az iskolai egyenlőségről

Tények és javaslatok a tartós munkanélküliségről

Publikációk

Módszertani útmutató fiatalokat célzó foglalkoztatási programok értékeléséhez

A magyar adórendszer újraelosztási hatásai

Útmutató szociális lakásügynökség létrehozásához önkormányzatok számára

Zugló - Harmadik monitoring jelentés

Mentorálás és a munkáltatók bevonása - módszerek

Szociálisan kiegyensúlyozott óvodakörzetek a Józsefvárosban

Minden publikáció

Kiemelt projektek

Youth Employment PartnerSHIP 

Youth Employment PartnerSHIP - ResearchGate

A mi pénzünk!

Támogatott projektek

Tanulószoba

Budapest Szakpolitikai Elemző Intézet Kft.
1074 Budapest, Dohány u. 84. II. em. 16.
Adószám: HU14525991, Cégjegyzékszám: 01-09-907844
Telefon: +36 1 321 0235
Fax: +36 1 321 0235
E-mail: info [at] budapestinstitute.eu
Webmester
2012 Minden jog fenntartva © Budapest Intézet